|

Sote-järjestöille kaavailtu 100 miljoonan lisäleikkaus ei toteudu – tulevat leikkaukset silti mittavat

Hallituksen päätös jättää sote-järjestöille suunniteltu 100 miljoonan lisäleikkaus toteuttamatta on koko järjestökentän näkökulmasta tervetullut ja tärkeä linjaus. Tämän suuruusluokan lisäleikkaus olisi merkinnyt käytännössä sote-järjestökentän alasajoa ja sitä, että ihmiset eivät saisi enää apua.

Aiemmin tällä hallituskaudella päätetty 140 miljoonan euron leikkaus sosiaali- ja terveysjärjestöjen työhön on kuitenkin yhä voimassa. Näin mittavat leikkaukset muun muassa heikentävät järjestöjen mahdollisuuksia vastata uusiin haasteisiin, kuten päihdeongelmien kärjistymiseen ja arkisissa ympäristöissä havaittavaan huumeiden käytön lisääntymiseen.

Samaan aikaan sote-järjestöjen tekemään työhön kohdennettujen rahoitusleikkausten kanssa päihteiden saatavuutta yhteiskunnassa on lisätty. Uhkana on, että ongelmat kasautuvat samoille ihmisille, joita ahtaalle ajetut järjestöt eivät pysty enää riittävästi tukemaan ja auttamaan.

Leikkaukset aiheuttavat pitkällä tähtäimellä lisäkustannuksia yhteiskunnalle. Ehkäisevään työhön panostaminen on paitsi inhimillistä, myös kustannustehokasta.